Akupunktura to technika leczenia, która wywodzi się z Azji. Ta metoda medycyny naturalnej była praktykowana przed wiekami w Chinach, Japonii i Mongolii. Niektóre źródła podają, że jest to technika, która została na tyle dokładnie zbadana, że jej leczniczy wpływ został udowodniony, dlatego nie ma żadnych przeszkód, aby uznać ją za jedną z technik, jakie akceptuje konwencjonalna medycyna. Akupunktura skupia się na przywróceniu w ciele zaburzonej równowagi, która jest koniecznym warunkiem, aby cały organizm mógł sprawnie funkcjonować. Często stosuje się ją, aby redukować ból u pacjentów, kiedy inne metody zawiodły. Zabiegi polegają na delikatnym nakłuwaniu całego ciała złotymi lub srebrnymi igiełkami. Miejsca nakłucia to specjalny punkty, które odpowiadają za aktywność wewnętrznych narządów.

Wszystkie punkty energetyczne są zlokalizowane wzdłuż specjalnej linii. Akupunktura stała się popularna w latach 70 w Stanach Zjednoczonych, skąd przyszła do Polski. Dzisiaj można znaleźć wiele gabinetów świadczących tego typu usługi. Jednak zanim zdecydujemy się na tego typu zabieg, dobrze jest sprawdzić, czy jest on wykonywany przez profesjonalistę. Najczęściej akupunktura jest wykorzystywana do leczenia bólów różnego rodzaju, ale można ją też wykorzystywać przy zapaleniu nosa, chorobach żołądka, jelit, układu krążenia, problemach z przełykiem, migrenach i wielu innych. Oczywiście nie każdy może się poddać takiemu zabiegowi. Nie jest ona polecana osobom z chorobami skóry, gruźlicą, chorobami zakaźnymi ani w zbyt młodym wieku. Na akupunkturę nie powinny się też decydować kobiety w ciąży, w trakcie trwania menstruacji ani osoby, które są bardzo wyczerpane psychicznie i fizycznie.
Choć medycyna zachodnia wciąż pozostaje nieco sceptyczna do leczniczej właściwości akupunktury, jednak nie warto z niej rezygnować, jeśli cierpimy na schorzenie, które trudno jest wyleczyć. Dodatkowo wiadomo, że w Chinach i Japonii akupunktura jest zwykłym kierunkiem studiów, który można wybrać na uczelni medycznej.