Uczulenie na słońce dotyczy coraz większej ilości osób, i sprawia problem podczas urlopu, jak i codziennego życia. Czy przy występowaniu alergii musisz całkowicie zrezygnować z kąpieli słonecznych? Co zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ słońca na Twoją wrażliwą skórę? Co pomaga na uczulenie słoneczne i jakie kosmetyki do opalania dla alergików stosować? Radzimy w artykule.

Nadwrażliwość na światło słoneczne

Po zimowym, mroźnym okresie Twoja skóra przyjmuje coraz większą dawkę promieni słonecznych. To naturalne, że zazwyczaj pierwszy kontakt ze słońcem po dłuższej przerwie wiąże się z lekkim zaczerwienieniem. Niestety mało kto z nas opala się od razu na piękny brąz. Jednak, gdy na skórze wystawionej na słońce pojawia się swędząca wysypka, bąble czy rumień, prawdopodobnie jest to nadwrażliwość na promieniowanie UV, czyli tak zwana fotodermatoza.

Czy to tylko wina słońca?

Objawy takiej nadwrażliwości związane są z ekspozycją na promienie słoneczne. Warto rozróżnić tutaj fotodermatozę od reakcji fototoksycznej – jest ona nieco inna niż zwykła nadwrażliwość. Za reakcję fototoksyczną odpowiedzialne są substancje, które zwiększają ryzyko poparzeń słonecznych podczas opalania. Należą do nich np. popularny dziurawiec, ziołowe suplementy diety czy perfumy.

Dużą grupą substancji fotouczulających są też leki takie jak np. statyny, antybiotyki (między innymi maści przeciwtrądzikowe) czy leki hormonalne (antykoncepcyjne). Wymienione substancje nie są szkodliwe same w sobie dla naszej skóry, ale przy połączeniu z ekspozycją na słońce mogą wykazywać negatywne działanie pseudoalergiczne.

Czy wiesz, że…

 

Jedną z bardzo silnie fotouczulających przypraw jest często używany w kuchni czosnek. Oprócz dobroczynnego działania przeciwbakteryjnego może także niestety stwarzać problemy przy kontakcie ze słońcem. Winowajcą jest zawarty w nim dialilodisiarczek.

Kremy z filtrem dla alergików – jak wybrać odpowiedni?

Jeśli okaże się, że jesteś uczulony bezpośrednio na słońce, bardzo ważna jest odpowiednia ochrona skóry. Krem na słońce dla alergików, zarówno dla dzieci, jak i osób o jasnej karnacji, powinien zapewniać bardzo wysoką ochronę – odpowiada jej oznaczenie SPF 50+ na opakowaniu produktu. Dla porównania, SPF  6-10 oznacza ochronę słabą, zdecydowanie za niską dla osób z alergią. Wysokie filtry kremów do opalania przeciwdziałają starzeniu skóry, a także powstawaniu jej nowotworów. Wybierając kremy i inne kosmetyki do opalania dla alergików, zwróć też uwagę na informację, jaki gwarantuje stopień ochrony przed promieniowaniem UV A. Promieniowanie to (prócz UV B) stanowi istotny czynnik ryzyka raka skóry.

Opalanie? Tylko z kosmetykami dla alergików

Przy doborze odpowiedniego preparatu istotne jest, abyś zwrócił uwagę na jego skład. Krem na słońce dla alergików powinien być mineralny. Oznacza to, że nie ma sztucznych substancji chemicznych i jest w 100% naturalny, bezzapachowy. Takie kremy z filtrem dla alergików są bezpieczne, gdyż same nie powodują potencjalnych uczuleń. Działają od razu po nałożeniu i są wolne od alergenów. Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i zwykłe, drogeryjne produkty przeznaczone do ochrony przed promieniowaniem UV mogą ją podrażniać.

Bezpieczne opalanie

Jeśli korzystanie ze słońca stanowi obowiązkowy punkt podczas Twoich wakacji, pamiętaj o pewnych zasadach. Wystawiaj się na słońce stopniowo, zamiast długotrwałej ekspozycji, na którą Twoja skóra nie jest przygotowana. Unikaj najbardziej szkodliwych pod względem natężenia promieniowania godzin, czyli 11:00-15:00. Pamiętaj o okryciu na głowę oraz okularach przeciwsłonecznych. Będąc alergikiem, koniecznie weź prysznic po opalaniu (aby pozbyć się alergenów) i nałóż na skórę preparaty silnie nawilżające. Polecane są tzw. emolienty.

Co pomaga na uczulenie słoneczne, jeśli już się u Ciebie pojawi – mimo środków ostrożności? Mogą to być leki przeciwhistaminowe. Powinny one być jednak ostatecznością. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się z dermatologiem.

Nadmierna wrażliwość na promieniowanie UV może stanowić uciążliwy problem. Jeśli jednak będziesz przestrzegać kilku zasad i rozsądnie dobierać kosmetyki do opalania dla alergików, będziesz się cieszyć słoneczną pogodą i opalenizną bez przykrych konsekwencji!