Specjalistycznymi zabiegami, oraz pielęgnacją i leczeniem stóp zajmuje się nowa dziedzina medycyny ? podologia. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje dziedzina medycyny (oraz kosmetyki), która zajmuje się wyłączenie zdrowiem i pielęgnacją stóp. Rozwojowi tej gałęzi medycyny sprzyjają zjazdy ekspertów i panele dyskusyjne (np. Kongres Podologiczny). Ponadto wiele czasopism poświęconych pielęgnacji ciała, oraz tematyce zdrowotnej podejmuje ten temat. Zadaniem podologii jest profilaktyka, diagnozowanie oraz leczenie wszelkich schorzeń kończyn dolnych.

Obszar zainteresowań tej nauki jest bardzo szeroki. Podolog musi posiadać wiedzę z różnych dziedzin, m.in.: diabetologii, flebologii, anatomii, ortopedii, chirurgii, dermatologii. Dzięki zdobytej wiedzy teoretycznej i praktycznym umiejętnościom, podolog jest w stanie szybko zdiagnozować dane schorzenie. Może sam podjąć leczenie farmakologiczne, lub zlecić konieczne zabiegi czy terapię. Jednak jeśli problem jest bardzo poważny (np. nowotwór skóry stóp), wówczas niezwłocznie kieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza na specjalistyczne leczenie. Schorzenia kończyn dolnych bardzo często wiążą się z innymi chorobami. Najczęściej są to: cukrzyca, reumatyzm i otyłość.

Z jakim problemem można wybrać się do gabinetu podologicznego? Haluksy, modzele, odciski, grzybice, brodawki, zrogowaciały naskórek, rozpadliny w skórze stóp, krogulcze palce, wrastające paznokcie ? to najczęstsze problemy. Do poważnych schorzeń należa także deformacja i wadliwe ustawienie stopy. W gabinecie podologicznym uzyskamy poradę, jak skutecznie dbać o zdrowie stóp i jakim zabiegom pielęgnacyjnym się poddać. Najczęściej podolodzy wykonują: usuwanie zrogowaceń, rekonstrukcję płytki paznokciowej, korektę paznokci wrastających lub szponowatych. Podiatria (to inna nazwa podologii) ciągle się rozwija. Ważne jest, aby wiedza na jej temat stawała się powszechna. Sprzyjają temu rozmaite konferencje poświęcone zdrowiu stóp. Nie bez znaczenia są także czasopisma poświęcone zdrowiu i pielęgnacji.