kapusta kiszona,
groch,
kefiry
również zmniejszą intensywność wzdęć. Odrobina ruchu jest wskazana każdej osobie nie zależnie od tego, czy uskarża, czy nie uskarża się na wzdęcia, ale zdecydowanie pozwoli zniwelować niekomfortowe napięcia jelit.
Domowe sposoby walki ze wzdęciami jelitowymi dziedziczone z pokolenia na pokolenie, zalecają również wypicie codziennie rano na czczo pół szklanki wody z rozpuszczoną cytryną bądź używanie miodu zamiast cukru, co również ma swoje pozytywne konsekwencje metaboliczne. Jednak nie zawsze „babcine” sposoby muszą okazać się skuteczne, szczególnie kiedy dolegliwości jelitowe są szczególnie dokuczliwe i silne.
W takich sytuacjach warto sięgnąć po apteczne specyfiki, przygotowane właśnie na takie dolegliwości. Nie należy wzbraniać się przed lekarstwami na „gazy”, które są powszechnie dostępne i mają wysoką skuteczność. Warto korzystać z dostępnych leków, ponieważ ich działanie może przynieść bardzo szybką ulgę. Domowe sposoby są naturalnie dobre, jeżeli nie zależy nam na natychmiastowym efekcie.
Wprowadzanie systematycznych zmian do dotychczasowego trybu życia wymaga czasu, którego potrzebuje organizm aby się do nich na nowo przyzwyczaić. Specjalne leki na wzdęcia przynoszą natomiast natychmiastową ulgę i sprawiają, że już chwilę później osoba która je stosowała czuje się dobrze. Naturalnie i jeden i drugi sposób walki z jelitowymi dolegliwościami jest dobry, jeżeli zależy nam na uregulowaniu nieczęstych i szybko mijających wzdęć. Jeżeli natomiast meczą nas nieustępliwe oraz długotrwałe dolegliwości, wówczas koniecznie należy udać się do lekarza, gdyż długotrwała kuracja lekami nie jest wskazana, a kuracja tradycyjna nie będzie skuteczna.