Kakao kojarzy się nam ze słodkim smakiem dzieciństwa. To wówczas wtedy mama do pożywnego śniadania przygotowywała nam kakao. Słodki napój dodawał nam energii, sprawiał, że przez cały dzień byliśmy radośni, skorzy do zabawy, a nasza dieta była wzbogacona w produkty mleczne. Jednym słowem, picie kakao dawało nam mnóstwo profitów. Niestety, dziś nie każdy kontynuuje ową tradycje. Okazuje się, że jest to poważny błąd. Dlaczego?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Harvard Medical School, na czele z profesorem Normanem Hollenbergiem kakao i produkty z kakao znacznie zmniejszą ryzyko wystąpienia demencji, choroby Alzhaimera. Jednym słowem znacznie wpływają na kondycję i funkcjonowanie mózgu. A wszystko to, dzięki obecnym w kakao epikatechinom. Flawanole o tej tajemniczej nazwie znaleźć można również w herbacie, winie, jabłkach, winogronach czy czekoladzie.

Badanie przeprowadzono na grupie dziewięćdziesięciu osób w wieku powyżej 70 lat u których zdiagnozowano lekkie zaburzenia poznawcze. Pacjentom codziennie podawano 990, 520 lub 45 miligramów napoju na bazie kakao, z diety wyeliminowano inne źródła flawanoli. Po ośmiu tygodniach uczestnicy badania zostali poddani szeregowi badań, w tym m.in. zbadano ich funkcje poznawcze, funkcje wykonawcze mózgu, pamięć roboczą, krótkoterminową, długoterminową pamięć epizodyczną oraz szybkość przetwarzania danych. Co się okazało?

Osoby spożywające „ eliksir” o najwyższej zawartości flawanoli uzyskały znacznie wyższe wyniki testów zdolności poznawczych niż pozostali uczestnicy, a co więcej u osób spożywających 990 i 520 – miligramów napoju znacznie obniżył się poziom insulino odporności, ciśnienia krwi i stresu oksydacyjnego. Reasumując, kakao to napój, który odmładza mózg i pozwala nam cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.