Autyzm jest złożonym schorzeniem neurologicznym, najczęściej objawia się do trzeciego roku życia dziecka. Nie jest chorobą uleczalną, dlatego ważne jest, aby poprzez odpowiednie leczenie poprawić komfort życia dziecka, a także całej rodziny.
Choroba ta polega na zaburzeniu komunikacji uczuć, okazywania wrażeń zmysłowych. Chory nie potrafi komunikować się i funkcjonować społeczne.
Kluczową sprawą jest tutaj rehabilitacja dzieci z autyzmem. Przy prawidłowo prowadzonej terapii i rehabilitacji można uzyskać poprawę w funkcjonowaniu chorego.
Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej metody, która wdrożona przez specjalistę przyniesie oczekiwane rezultaty. Praca pacjent- rehabilitant musi opierać się na przyjaznym dla dziecka środowisku. Najlepiej, gdy odbywa się w pomieszczeniu wolnym od wielu bodźców rozpraszających wrażenia słuchowe, jak i wzrokowe. Nawiązanie kontaktu z dzieckiem chorym na autyzm na pewno jest dużym wyzwaniem, ale przy codziennej rehabilitacji istnieje szansa na poprawę komunikacji z dzieckiem.