Leczenie askariozy można prowadzić lekami podawanymi doustnie w dawce jednorazowej: pirantelem (Combantrin, Pyrantelum, na czczo 10-20 mg/kg mc.) patrz A. duodenale, mebendazolem (Vermox, dorośli i dzieci >2 rż. – 500 mg) lub przez 3-5 kolejnych dni albendazolem (Zentel, 200-400 mg) patrz T. saginata, tia- bendazolem (50 mg/kg mc. przez 3 dni) patrz S. stercoralis, piperazyną (Antelmin, dzieci <2 rż. – 50 mg/kg mc., 2-12 rż. – 75 mg/kg mc. do 2,5 g, >12 rż. – 75 mg/kg mc. do 3,5 g) patrz E. vermicularis.

Kontrolne badanie kału przeprowadza się w 2-4 tyg. po leczeniu. Występowanie. Kosmopolityczny nicień bytujący w jelicie cienkim głównie młodych psów, wilków i lisów. Człowiek, w różnych okresach swej ontogenezy (po- niemowlęcy-młodzieńczy), jest żywicielem niespecyficznym dla tego pasożyta, gdyż nie osiąga on w organizmie ludzkim dojrzałości. Migracja larw kończy się zwykle u człowieka w wątrobie, rzadziej następuje ich przejście przez płuca do układu krążenia, a tą drogą do różnych narządów. U dzieci, zwłaszcza mających kontakt z młodymi psami, dochodzi do zarażenia łatwiej i częściej niż u dorosłych. Prewalencja T. canis w populacjach dziecięcych – różnych krajów świata – wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent. Trzeba dodać, że u psów bardzo często inwazje Toxocara mogą być nie tylko nabyte, lecz także wrodzone i wówczas szczenięta w 100% zarażone glistą wydalają jaja z larwami inwazyjnymi.

Budowa i rozwój. Nicień ten ma przedni koniec ciała zaopatrzony w dwa wydłużone boczne skrzydełka oskórkowe (ryc. 4.65). Gardziel zakończona jest częścią kulistą wyodrębnioną przewężeniem, zwaną „żołądeczkiem”.

Samiec ma 90-127 mm długości i 2,0-2,6 mm średnicy. Tylny koniec ciała za-krzywiony, tworzy palczasty wyrostek z pięcioma parami brodawek zastekowych. Dwie różne szczecinki kopulacyjne mają ok. 1 mm długości i zaopatrzone są w skrzydełka.