A oto lista dolegliwości, które stanowią preludium do rozwoju przewlekłej chorobie żylnej znanej nam doskonale, jako żylaki kończyn dolnych:
Uczucie dyskomfortu i obrzęk
Kiedy po długim dniu Twoje nogi są ciężkie, obrzmiałe nawet nie przypuszczasz, że za ten stan odpowiadać mogą żyły Twoich nóg. Zazwyczaj zaistniały stan tłumaczysz zmęczeniem, długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej lub stojącej, etc. Błąd. Poczucie dyskomfortu, to jeden z najwcześniejszych objawów rozwoju żylaków, który ostrzega nas przed tym, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. A jeśli dodatkowo uczuciu ciężkości towarzyszy obrzęk w okolicach kostek, łydek czy stóp, to tym bardziej należy skonsultować to z lekarzem. W końcu lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć.
Wieczorne bóle i kurcze łydek
Wieczorne kurcze i bóle łydek budzą Cię w nocy, uniemożliwiają zaśnięcie i normalne prosperowanie? Bierzesz magnez, ale to i tak nic nie pomaga? Uważaj, to może być objaw rozwijającej się żylakowatości. Dodatkowym objawem, który świadczy o rozwoju żylakowatości są silne bóle nóg w takich okolicach jak: pachwiny czy przyśrodkowa strona
ud. Uporczywemu, nieznośnemu bólowi zazwyczaj towarzyszą zmiany skórne w postaci wystających, szpecących żył, które z dnia na dzień stają się, co raz bardziej widoczne.
Przebarwienia skórne nóg
Przebarwienia skórne to kolejny objaw, który powinien Cię zaniepokoić. Przebarwienia skórne ulegają ciągłym przeobrażeniom i przybierają co raz to nowe barwy. W pierwszym
etapie są to zwykłe zaczerwienienia skórne, które zazwyczaj tłumaczymy swoją nieostrożnością, przypadkowym uderzeniem. Te czerwone plamki szybko stają się niebieskie, a następnie przybierają postać białych bądź brązowych plam, które uznać możemy za zwykłe blizny. Nie daj się jednak zwieść pozorom te plamki, to nie blizna, to biała atrofia. Biała atrofia to inaczej niedotlenienie tkanek, które nieleczone może szybko przekształcić się w bolesne i niebezpieczne dla zdrowia owrzodzenia.
Zmiany skórne, przypominające grzybicze bądź alergiczne
W skutek niedotlenienia tkanek na naszych nogach pojawiają się zmiany skórne w postaci wyprysków, wysypki, świądu. Swoim wyglądem przypominają one reakcje alergiczne bądź grzybicze. Gdy nie jesteś pewien, co jest ich przyczyną udaj się do dermatologa. On, dzięki odpowiedniej diagnostyce rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i ustali przyczynę powstałych zmian, a w razie konieczności skieruje na dalsze badania.
Widoczne siateczki żył
Pajączki, żyły siatkowate, to jeden z najistotniejszych objawów tworzenia żylaków. Zazwyczaj pojawiają się one w pobliżu kolan, po wewnętrznych stronach ud i przybierają formę czerwonych bądź niebieskich sieci pajęczych. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że nie każda wystająca żyła jest żylakiem. Może to być po prostu zwykła zmiana dziedziczna, albo defekt kosmetyczny, który można szybko i łatwo usunąć.
Pamiętaj: wyżej wymienione objawy występować mogą zarówno w pojedynkę jak i wszystkie razem. Dlatego też nie daj się zwieść i zawczasu zacznij zapobiegać rozwojowi tej nieestetycznej, szpecącej przypadłości. Pamiętaj, lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć.