Małe dziewczynki zakażają się przeważnie drogą pozapłciową, np. przez spanie z chorą matką lub siostrą lub pośrednio przez zakażone przedmioty (ręczniki, gąbki, naczynia nocne itp.). Wyjątkowo tylko zakażenie następuje drogą płciową na skutek gwałtu dokonywanego na małych dziewczynkach.

Warunki anatomiczne i fizjologiczne narządów moczowo-płciowych u małych dziewczynek wpływają na to, że są one bardzo podatne na zakażenie gonokokowe. Błona śluzowa pochwy małych dziewczynek ma nabłonek płaski i bardzo delikatny. Wytwarzanie glikogenu należy do rzadkości, a odczyn pochwy jest wyraźnie zasadowy. W tych warunkach pochwa, niewrażliwa na zakażenie u kobiet dorosłych, u małych dziewczynek jest dobrą pożywką dla rozwoju gonokoków. Zakażenie zawsze obejmuje błonę śluzową pochwy, często cewki oraz niekiedy odbytnicy.

Rzcżączka ostra. Wyjątkowo tylko początek bywa nagły i burzliwy. Obserwuje się wtedy obrzęk większych warg sromowych pokrytych wydzieliną śluzoworopną. Zjawiają się bóle i parcie na mocz. Zazwyczaj po tygodniu objawy chorobowe uspokajają się, jednakże gonokoki są nadal obecne w wydzielinie. Ostrą postać rzeżączki spotyka się jednak bardzo rzadko.