Blizny, zwłaszcza gdy przecinają meridiany, mogą poważnie zaburzyć przepływ energii życiowej wzdłuż meridianów, a tym samym zakłócić wymianę energii pomiędzy poszczególnymi narządami. Wraz ze wzrostem wagi ciała i wiekiem zakłócające działanie blizn staje się coraz silniejsze, ponieważ obszar martwej lub źle ukrwionej tkanki z czasem się powiększa. Pomocna w tym wypadku może być terapia pola zakłóconego, w której nastrzykuje się blizny prokainą (jest to środek przeciwbólowy działający miejscowo). Poprawia to ukrwienie, wypierając tym samym trucizny z okolicznych tkanek.

Odkrywcami terapii neuralnej (terapi zakłóconego pola i terapii segmentowej) byli dwaj niemieccy lekarze Ferdynand i Walter Huneke, którzy w roku 1925 przez przypadek w ciągu jednej chwili wyleczyli (na zawsze!) swoją cierpiącą na ciężkie migreny siostrę. To niezwykłe wydarzenie skłoniło ich do dalszych obserwacji, podczas których stwierdzili, że metoda ta w wielu przypadkach prowadzi do natychmiastowego uzdrowienia (tzw. fenomen sekundowy), w wielu innych – do trwałego wyleczenia rozmaitych dolegliwości po kilku zabiegach. Interesujące, że skutek leczenia występuje często w miejscu bardzo odległym od miejsca wstrzyknięcia środka przeciwbólowego, np. przewlekłe zapalenie stawu barkowego może ustąpić po nastrzyknięciu prokainą blizny na goleni.

Jak sobie pomóc? Możemy sami zmiękczyć tkanki starych blizn i poprawić ich ukrwienie. W tym celu należy codziennie przez co najmniej 3 miesiące nakładać na bliznę odrobinę maści z fluoranem wapnia (Calcium flouratum) lub przyjmować lek homeopatyczny o nazwie Silicea D10 (5 granulek 1 raz dziennie przez 3 miesiące).

partner powinien dobrze zapamiętać opór naszej ręki. Po krótkim odpoczynku próbę należy powtórzyć, tym razem z kawałkiem cukru lub inną szkodliwą substancją w dłoni. Ze zdziwieniem stwierdzicie, że macie wówczas mniej siły, aby utrzymać ramię w poziomie!

Za pomocą podobnych testów (np. testu Omury, w którym partner usiłuje rozewrzeć nasz palec utrzymujący z kciukiem kształt litery „O” – przyp.red.pol.) można sprawdzić, jak działają na nasz organizm rozmaite lekarstwa, produkty spożywcze, metale, ozdobne kamienie oraz… inni ludzie. Wystarczy dotykać podczas testu (drugą ręką) badanego przedmiotu lub człowieka