Chcesz mieć serce jak dzwon? wzbogać swoje menu w olej rzepakowy. Jak wynika z przeprowadzonych badań olej rzepakowy posiada wiele cennych substancji, które pomagają zachować serce w doskonałej kondycji.

Olej rzepakowy to jeden z nielicznych produktów, który zawiera odpowiednią proporcję kwasów tłuszczowych. Najcenniejszym jego składnikiem jest kwas ALA-linolenowy kwas z rodziny omega – 3, który pomaga utrzymać poziom cholesterolu we krwi na odpowiednim poziomie. Ponadto olej rzepakowy jest bogatym źródłem steroli roślinnych czy kwasów tłuszczowych. Olej rzepakowy, jako jeden z nielicznych posiada odpowiednią proporcję kwasów omega- 6 do omega- 3, proporcję, która zapobiega rozwojowi miażdżycy i sprawia, że serce działa we właściwym rytmie. Warto dodać, że to właśnie olej rzepakowy w porównaniu z innymi tłuszczami posiada najmniejszą ilość kwasów tłuszczowych niebezpiecznych dla naszego serca.

Wyróżniamy dwa rodzaje olejów rzepakowych- olej rzepakowy tłoczony na zimno i olej rzepakowy rafinowany. Naukowcy z Instytutu Biotechnologii i Przemysłu Rolno – Spożywczego postanowili, więc sprawdzić ile prawdy jest w tym, że olej tłoczony posiada większą ilość kwasów omega 3. Jak się okazało oleje rzepakowe tłoczone i rafinowane posiadają taką samą ilość kwasów omega- 3, tym samym naukowcy obalili długowieczny mit. Jaki z tego wniosek? Niezależnie, który rodzaj oleju rzepakowego wybierzemy, zapewnimy naszemu sercu odpowiednią dawkę niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Reasumując, odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych w połączeniu z aktywnością fizyczną, zdrową dietą sprawią, że nasze serce będzie w doskonałe kondycji, a stwierdzenie „serce jak dzwon” nabierze realnego wydźwięku. Tak, więc nie daj się zaskoczyć i już teraz zadbaj o swoje serce.